RUKOVODILAC PROJEKTA:
Doc. dr Vladica Simić (Prirodno–matematički fakultet Kragujevac)
UČESNICI U REALIZACIJI PROJEKTA
Prof. dr Vitko Sorić
|
Prirodno – matematički fakultet Kragujevac |
Doc. dr Snežana Simić
|
Prirodno – matematički fakultet Kragujevac |
dr Momir Paunović
|
Institut za biološka istraživanja Siniša Stanković, Beograd |
Ana Petrović, dipl.
biolog ekolog
|
Prirodno – matematički fakultet Kragujevac |
Vladimir Dimitrijević,
dipl. maš. ing
|
Prirodno – matematički fakultet Kragujevac |
POLAZNE OSNOVE
-
Polazne osnove za pokretanje projekta «Ex situ zaštita biodiverziteta akvatičnih ekosistema Srbije» određene su sledećim programskim aktivnostima i zadacima iz nadležnosti Uprave za zaštitu životne sredine - Ministarstva zaštite životne sredine:
- Inventarizacija biodiverziteta na području Srbije
- Klasifikacija stepena ugroženosti vrsta prema međunarodnim kriterijumima (IUCN nomenklatura)
- Zaštita biodiverziteta u in situ i ex situ uslovima
OSNOVNI CILJEVI PROJEKTA
-
Na osnovu međunarodno usvojenih stavova, zaštita biodiverziteta osim u prirodnim staništima (in situ uslovi) sprovodi se i u veštačkim (ex situ) uslovima. Ovaj vid zaštite neophodan je pre svega za vrste koje pripadaju kategoriji kritično ugroženih, odnosno onim vrstama za koje se sa sigurnošću očekuje da će izumreti u skorijoj budućnosti ukoliko se ne preduzme i ovaj vid zaštite.
Međunarodni dokument koji definiše polazne osnove ex situ zastite je:
- Konvencija o biodiverzitetu -CBD, - UNCED, Rio de Janeiro, 1992
U vezi sa prethodnim stavovima, osnovni cilj projekta je:
Formiranje baze podataka o biodiverzitetu akvatičnih ekosistema Srbije i definisanje tehnika, postupaka, protokola i metoda ex situ zaštite ugroženih i ostalih vrsta vodenih organizama, kao i razvoj informacionog sistema ex situ zaštite na nacionalnom, regionalnom i međunarodnom nivou.
OSNOVNI ZADACI PROJEKTA
-
Unos podataka o prisutnosti i distribuciji vrsta u akvatičnim ekositemima Srbije (makroalge, makrobeskičmenjaci i ribe) u posebnu, namenski koncipiranu bazu podataka, na osnovu bibliografskih podataka i podataka istraživanja.
-
Formiranje ček lista makroalgi, makrobeskičmenjaka i riba za vodene ekosisteme Srbije.
-
Kategorizacija ugroženosti vrsta vodenih staništa prema kategorijama IUCN - 2001, verzija 3.1, (2001 Categories & Criteria, version 3.1) i formiranje nacionalnih crvenih lista.
-
Identifikacija akvatičnih vrsta kojima je neophodna ex situ zaštita na osnovu kategorije ugroženosti i razvijenog modela za procenu rizika izumiranja akvatičnih vrsta na nacionalnom nivou (ESHIPPO-PP model). (Simić et al., 2007.)
-
Ex situ tretman ugroženih i ostalih akvatičnih organizama i praćenje rezultata.
-
Unos podataka iz protokola i metoda ex situ zaštite ugroženih vrsta hidrobionata na nacionalnom nivou u koncipiranu bazu i usaglašavanje sa međunarodnim kriterijumima.
-
Razrada Internet oblika baze podataka pod nazivom: «Biodiverzitet Akvatičnih Ekosistema Srbije, ex situ zaštita» (BAES ex situ) i njeno povezivanje sa međunarodnim bazama i to: EUNIS, Fauna Europaea, FishBase, IUCN red List, Algaebase i dr).
|
 |